Léčba konopím

Konopí v historii

Po mnoho let bylo konopí prezentováno jako droga. Rostliny z rodu konopí však byly užívány k terapeutickým účelům a k léčbě různých nemocí po tisíciletí před tím, než vypukla konopná prohibice, která v mnoha zemích světa trvá dodnes. Starověcí a středověcí lékaři míchali květy, stonky, semínka a listy konopí do různých směsí, past, olejů a čajů, které následně užívali k úlevě od bolesti, léčbě dny, revmatu, malárie nebo při potížích s pamětí. První zmínky odkazují na rok 2737 před naším letopočtem do starověké Číny, kde se konopí užívalo nejenom k léčbě, ale také k průmyslovým účelům. Podle Čínské legendy byl Císař Shen Nung prvním kdo předepisoval čaj z konopí k léčbě různých nemocí. Odsud se poté konopí k léčebným účelům rozšířilo přes Asii, Střední východ i do dalších částí světa.

Lékařská marihuana v současnosti

Moderní výzkumy ukazují, že by konopí mohlo pomáhat při léčbě řady potíží a nemocí, které tíží naši společnost. Konopí je tak dnes již v některých státech světa běžně užíváno k úlevě od neuropatické bolesti a bolesti celkově, úlevě při nevolnostech a také pacienty trpícími spasticitou. Marihuana je také silný stimulant chuti to se hodí zejména pacientům s HIV, anorexií nebo demencí. Mnoho studií také naznačuje, že by kanabinoidy a terpeny v konopí mohly výrazně pomoci při léčbě některých forem rakoviny a nádorových onemocnění.

Konopí a zažívací potíže

Není žádným tajemstvím, že lidé po konzumaci konopí mívají větší chuť a hlad. Moderní studie dnes naznačují a postupně potvrzují, že by endokanabinoidní systém v našem těle mohl regulovat chuť k jídlu a mít řadu výhod pro náš trávicí systém. To by mohlo být přínosné obzvláště pro pacienty s poruchami příjmů potravy jako je anorexie nebo obezita. Mezi další obtíže kde se počítá s pomocí lékařské marihuany patří Crohnova nemoc nebo cukrovka (diabetes mellitus).

Konopí a bolest

Chronická bolest je ve světě jedním z nejčastějších onemocnění na které se předepisuje lékařská marihuana. Ačkoliv víme, že bude potřeba ještě hodně kvalitních studií, aby se dalo tvrdit, že konopí léčí chronickou bolest, už dnes by vám mnoho lidí mohlo potvrdit, že jim užívání konopí výrazně ulevilo od dlouhodobé bolesti. Jako příklad z praxe, může sloužit průzkum provedený magazínem The Spine v Coloradském centrum zabývajícím se léčbou bolesti zad a páteře. Ten zjistil, že 1 z 5 pacientů z centra užívá konopí ke zvládání bolesti, a že u téměř 90% z nich došlo k mírnému nebo i výraznému zlepšení jejich obtíží. Bolest jako taková může mít hodně příčin a tak se nynější studie zaměřují hlavně na využití konopí k léčbě chronické a neuropatické bolesti.

Konopí a duševní zdraví

Častý omyl, který v souvislosti s konopím zajisté slýcháváte je, že má nepříznivé účinky na duševní zdraví člověka. Je možné, že vysoké dávky THC mohou u některých pacientů způsobovat pocity úzkosti a případně urychlit nástup predisponovaných (vrozených) poruch osobnosti, nicméně tato tvrzení zatím nebyla prokázána žádnou renomovanou studií. Konopí se naopak postupně stává účinným terapeutickým nástrojem a doplňkem k léčbě jiných duševních poruch jako např. schizofrenie, deprese, různé druhy fóbií a dalších.

Některé provedené studie dokonce ukazují na možné využití konopí při léčbě závislostí na alkoholu, nikotinu nebo opiátech. Zde by mohly být nápomocny hlavně při zlehčování průběhu abstinenčních příznakům, které jsou často důvodem přerušení odvykací léčby. Dnešní šlechtitelé se také snaží o vyšlechtění odrůd konopí s vyrovnanými poměry kanabinoidů, což podle některých studií může mít vliv na výsledné účinky marihuany.( THC v CBD cca 50:50%)

Konopí a mozek

Konopí může mít pozitivní vliv nejenom na duševní zdraví, ale také na mozek člověka. Užívání konopí bývá často spojováno se schopností podporovat vznik nových buněk v mozku (neurogeneze), a také neuroplasticitu mozku tedy vývoj změn v mozku v průběhu života.
Některé kanabinoidy mají již prokázané neuroprotektivní vlastnosti díky kterým mohou být nápomocny při léčbě chorob jako Alzheimerova a Parkinsonova choroba nebo i mnohem běžnějších migrén.

Konopí a rakovina

Jedním z nejzajímavějších potenciálních využití marihuany je bez pochyby léčba rakoviny. Konopí je dnes ve světě běžně předepisováno k zlehčení průběhu nežádoucích účinků spojených hlavně s chemoterapiemi. Vědci z celého světa se dnes čím dál tím více zajímají, zda by konopí mohlo být užíváno i k samotné léčbě. Provedené výzkumy zatím ukazují, že kanabinoid THC by mohl mít velmi slibné účinky při léčbě rakoviny, bohužel je mnoho lékařů k těmto tvrzením skeptická a to hlavně kvůli psychoaktivním vlastnostem spojeným právě s THC. Díky tomu, se dnes vědci začali zaměřovat také na další kanabinoidy, které by mohli mít slibné účinky při léčbě rakoviny a nádorových onemocnění. Mezi tyto kanabinoidy patří kanabidiol (CBD) a kanabigerol (CBG).

Podle britské studie by také využití kanabinoidů při léčbě rakoviny bylo nejúčinnější v případě využití extraktu z celé rostliny. Tím by mohly látky z konopí pracovat synergicky jedna s druhou a posílit tak výsledný efekt léčby. Provedené studie předpokládají, že by se konopí mohlo využívat hlavně při léčbě rakoviny prsu, kůže, plic ale také při nádorových onemocněních mozku. Mnoho pacientů dnes také volí k léčbě rakoviny extrakty z celých rostlin konopí po vzoru známého Ricka Simpsona, který vyléčil rakovinu kůže pomocí svého konopného oleje.

 

Předkládá Ing. Petr Bolek

Převzato z odborných kruhů.